Kartupeļu kaste

Kā audzēt kartupeļus mazās platībās


Kā audzēt kartupeļus mazās platībās

Latvijā, kur dārzkopība ir populāra, daudz cilvēku vēlas audzēt kartupeļus pat nelielās dārza vietās vai pat uz balkoniem. Kartupeļi ir viegli audzējami un ļoti daudzpusīgi, tāpēc tie ir ideāli piemēroti gan dārzniekiem ar lieliem dārziem, gan tiem, kam ir ierobežota platība. Šeit ir 7 soļi, kas palīdzēs jums veiksmīgi audzēt kartupeļus mazās platībās.

1. Izvēlieties piemērotu kartupeļu šķirni

Izvēloties kartupeļu šķirni, ir svarīgi ņemt vērā ierobežoto audzēšanas vietu, jo dažas šķirnes aizņem vairāk vietas nekā citas. Latvijā ieteicams izvēlēties šķirnes, kas labi pielāgojas mazākām platībām un ir piemērotas konteineru audzēšanai. Populāras izvēles ir “Timo”, “Arosa” un “Anuschka”, jo tās ir gan ražīgas, gan kompakta izmēra. Izvēloties šķirni, ņemiet vērā arī vietējo klimatu un laika apstākļus, lai kartupeļi augtu veselīgi un sniegtu bagātīgu ražu.

2. Sagatavojiet kartupeļus stādīšanai

Pirms stādīšanas katru kartupeli nepieciešams sadalīt tā, lai katrā gabalā būtu vismaz viena “acis” un apmēram 2,5 cm mīkstuma. Ja kartupelis ir pārāk liels, to var sadalīt vairākos gabalos, taču katram gabalam jābūt veselīgam un bez bojājumiem. Pirms stādīšanas atstājiet kartupeļus atpūsties uz 24–48 stundām, lai samazinātu puves risku un nodrošinātu veiksmīgu dīgšanu. Tas ļaus kartupeļiem dzīvotspējīgi attīstīties, kad tie nonāks augsnē, un palīdzēs izvairīties no infekcijām.

3. Izvēlieties pareizo stādīšanas vietu

Kartupeļiem nepieciešama vismaz 6–8 stundas tiešas saules gaismas katru dienu, tāpēc izvēlieties vietu, kur viņi var saņemt pietiekami daudz saules. Ja audzējat kartupeļus uz balkona vai terases, pārliecinieties, ka augi saņems nepieciešamo gaismas daudzumu, kas ir būtiski to veselīgam attīstībai. Jāizvēlas arī labi drenēta vieta, jo kartupeļiem nepatīk pārmērīgs mitrums, kas var novest pie sakņu puves. Augu stādīšana vietā, kas ir arī pasargāta no vēja, nodrošinās tiem stabilu izaugsmi un samazinās iespēju bojāties.

4. Izveidojiet piemērotu audzēšanas konteineru

Ja jums nav dārza, kartupeļus var audzēt arī konteineros, piemēram, lielos ziedu podos vai auduma maisos. Šādi konteineri ļauj ietaupīt vietu, vienlaikus nodrošinot kartupeļiem nepieciešamo augsni un ūdeni. Ieteicams izvēlēties konteinerus, kas ir pietiekami lieli, lai kartupeļiem būtu vieta augt un attīstīties. Pārliecinieties, ka konteineriem ir laba drenāža, lai novērstu ūdens uzkrāšanos, jo stagnējošs ūdens var izraisīt sakņu puvi un citas slimības. Lai iegūtu vēl labāku rezultātu, konteinerus novietojiet saulainā vietā, kur tie saņems pietiekami daudz saules gaismas.

5. Stādīšanas process

Pirms stādīšanas sagatavojiet kartupeļus, sagriežot tos gabalos, kuros katram ir vismaz viena acs. Novietojiet kartupeļu gabalus uz augsnes virsmas un pakāpeniski pievienojiet augsni, kad augi sāk augt. Ir svarīgi, lai kartupeļi būtu iestādīti pietiekami dziļi, lai tie varētu izveidot stipras saknes un veidot veselīgu ražu. Parasti stādīšanas dziļums ir apmēram 10 cm, bet tas var mainīties atkarībā no augsnes tipa un audzēšanas metodes. Kad kartupeļi sāk augt, laiku pa laikam pievienojiet augsni ap tiem, lai veicinātu labu stublāju attīstību un novērstu dīgšanu.

6. Uzturēšana un aprūpe

Kartupeļiem nepieciešams regulārs mitrums, lai tie varētu augt un attīstīties. Tāpēc tos jālaista bieži, īpaši karstajās vasaras dienās, kad augsne var ātri izžūt. Laiku pa laikam pievienojiet arī mēslojumu, lai uzlabotu augsnes kvalitāti un veicinātu ražas augšanu. Tāpat ir svarīgi regulāri ravēt nezāles, lai nodrošinātu, ka kartupeļi iegūst pietiekami daudz barības vielu. Jānodrošina arī pietiekama vieta starp augiem, lai tiem nebūtu par šauru, jo pārāk ciešā audzēšana var samazināt ražu un palielināt slimību risku.

7. Ražas novākšana

Kad kartupeļi ir gatavi, jums vajadzētu dot tiem laiku pilnībā nobriest. Ražas novākšana jāsāk, kad dzinumi sāk dzeltēt un iznīkt, kas norāda uz to, ka kartupeļi ir sasnieguši pilnīgu briedumu. Novāciet kartupeļus uzmanīgi, lai nesabojātu to mizu, jo tā ir būtiska kartupeļu aizsardzība. Kad tie ir novākti, ļaujiet tiem kādu laiku atpūsties, lai to āda kļūtu cietāka un tie būtu piemēroti ilgākai uzglabāšanai. Ja jūs plānojat kartupeļus uzglabāt, pārliecinieties, ka tie ir labi izžuvuši un nav bojāti, jo tas var ietekmēt to kvalitāti uzglabāšanas laikā.


Kartupeļu audzēšana pat mazās platībās, piemēram, uz balkoniem vai terasēs, ir pilnīgi iespējama, ja ievērojat pareizos soļus. Ar pareizu šķirņu izvēli, piemērotu konteineru un rūpīgu aprūpi jūs varēsiet iegūt lielisku ražu pat ierobežotā vietā. Šie 7 soļi palīdzēs jums veiksmīgi audzēt kartupeļus, iegūstot garšīgu un veselīgu pārtiku.